Išla slovenská delegácia administratívnych štátnych zamestnancov a zástupcov mimovládnych organizácií do Bruselu požiadať Európsku úniu a NATO o zásah do slovenských parlamentných volieb proti politickej opozícii? Nie, to nie je pravda: Žiadna žiadosť o intervenciu proti slovenskej opozícii nebola navrhnutá, potvrdili predstavitelia Policajného zboru SR: "Na stretnutí s kolegami z NATO takáto žiadosť nebola vznesená."
Toto tvrdeni sa objavilo vo videu (archivovanom tu) na TikToku, kde bolo publikované 1. júna 2023. Bývalý premiér Robert Fico vo videu povedal:
Táto delegácia komunikovala s vysokými predstaviteľmi Európskej únie, boli v centrále NATO a žiadali o zásah do slovenských volieb proti opozícii.
Takto vyzeral príspevok na TikToku v čase písania článku:
(Zdroj: snímka obrazovky TikTok urobená v Tue Jun 6 14:30:42 2023 UTC)
Toto tvrdenie sa objavilo aj v iných obmenách v podaní bývalého slovenského premiéra Roberta Fica, prípadne ďalších členov jeho politickej strany Smer-SD (napríklad tu, archivované tu), či bývalého prezidentského kandidáta a sudcu Štefana Harabina (archivované tu).
V apríli sa v Bruseli uskutočnilo stretnutie, ktoré zorganizovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Seminár bol súčasťou projektu Sophia o hybridnej vojne. Nešlo však o konšpiračné stretnutia, ako to označili Smer SD a Robert Fico na TikToku, vysvetlil Denník N (archivované tu).
Išlo o štandardnú pracovnú cestu v oblasti hybridných hrozieb, ktorej sa zúčastnili štátne inštitúcie a mimovládne organizácie. Podľa hovorkyne Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludvíkovej išlo o „informačnú a oboznamovaciu návštevu bruselských inštitúcií pre skupinu slovenských expertov pracujúcich v problematike boja proti hybridným hrozbám a dezinformáciám".
Napriek týmto informáciám to Robert Fico označil za protiopozičnú misiu do Bruselu a akt vlastizrady, sabotáže a organizovaného zločinu.
Keď potom NATO oznámilo svoje plány začať informačnú kampaň na Slovensku, podporilo to tvrdenie Roberta Fica a člena jeho strany Ľuboša Blahu, že NATO zasahuje do slovenskej predvolebnej kampane. "Ide o bezprecedentný zásah NATO do predvolebnej kampane s cieľom ovplyvniť voličov Smeru SD k úteku."
NATO robí informačné kampane pravidelne, vysvetlil Denník N (archivované tu). Aliancia má v úmysle spustiť jeden v najbližších týždňoch - tentoraz tematicky zameraný na vojnu Ruska proti Ukrajine. Kampaň má názov „Prečo na Ukrajine záleží" a jej cieľom je zvýšiť podporu slovenskej verejnosti pre pomoc Ukrajine pri jej obrane pred inváznym Ruskom, vysvetľuje Denník N. "Nemá to nič spoločné s Ficovou stranou Smer-SD. NATO má prirodzený záujem na verejnej podpore v rámci svojich členských štátov," povedal pre Denník N bývalý veľvyslanec pri NATO a poslanec Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek