O nás | Lead Stories

Čo robíme

Lead Stories je oceňovaný, inovatívny portál, ktorý sa zameriava na overovanie a vyvracanie faktov na pomedzí veľkých dát a žurnalistiky, spustený v roku 2015. Náš redakčný tím pôvodne využíval len technológiu Trendolizer™ (s udeleným patentom) na rýchle vyhľadávanie najtrendovejšieho obsahu na internete, o ktorom sa dá písať, ale našou mantrou vždy bolo: "To, že je to trendy, neznamená, že je to pravda."

Pôvodne sme začali ako stránka o tom, čo je vo všeobecnosti aktuálne trendové na internete (a v niektorých prípadoch, či je to skutočne pravda), od primárok prezidentských volieb v USA v roku 2016 sme postupne prešli na plnohodnotné overovanie faktov. V súčasnosti cielene vyhľadávame trendové články, obrázky, videá a príspevky, ktoré obsahujú nepravdivé informácie, aby sme ich čo najrýchlejšie overili na základe faktov. Máme tendenciu pracovať veľmi rýchlo, pretože aktívne monitorujeme ekosystém falošných správ a nemusíme čakať na tipy čitateľov alebo správy, kým sa pustíme do spracovania príbehu. Viac informácií o tom, ako pracujeme, si môžete prečítať tu.

Od februára 2019 sme aktívnou súčasťou partnerského programu Facebooku (teraz Mety) s tretími stranami, ktoré overujú fakty v Spojených štátoch (a občasne aj v iných krajinách). Na základe podmienok tohto partnerstva získavame prístup k zoznamom obsahu, ktorý bol systémami Mety alebo jeho používateľmi označený ako potenciálne nepravdivý, a môžeme sa nezávisle rozhodnúť, či ho chceme overiť alebo nie. Okrem toho môžeme zadávať naše overené fakty do nástroja, ktorý poskytuje Meta, a Meta potom používa tieto údaje, aby pomohol spomaliť šírenie nepravdivých informácií na svojej platforme.

Od apríla 2020 poskytujeme poradenstvo a služby súvisiace s overovaním faktov aj spoločnosti ByteDance, ktorá prevádzkuje TikTok (v Spojených štátoch. Európe a Ázii).

Za tie roky sme spustili verzie nášo webu v rôznych jazykoch (ich zoznam nájdete v pätičke tejto stránky), pričom niekedy sme rozšírili naše aktivity aj za hranice spoluprác s Metou a ByteDance a v niektorých prípadoch sme sami financovali príležitosti pre našich zamestnancov písať v ich vlastnom jazyku a slúžiť verejnému záujmu.

Taktiež prevádzkujeme konzultačné služby, ktoré nesúvisia s overovaním faktov a týkajú sa monitorovania trendov pre Google LLC, ktoré súvisí s technológiou Lead Stories, Trendolizer.

Aby bolo jasné: Meta, ByteDance a Google nemajú žiaden vplyv na to, aký obsah sa rozhodneme overiť, alebo na závery, ku ktorým prichádzam v publikovaných článkoch.

Tím

Majitelia/ Členovia LLC

Sú zodpovední za podnikové, obchodné, finančné a právne záležitosti.

  Globálni manažéri

  Sú zodpovední za každodenné fungovanie, rozvoj biznisu, HR, plánovanie, stratégie, editorské pravidlá a technické záležitosti.

  • Šéfredaktor a spoluzakladateľ: Alan Duke
  • Prevádzkový riaditeľ/technický riaditeľ a spoluzakladateľ: Maarten Schenk

   Tím manažérov pre americkú stránku

   Sú zodpovední za každodenné fungovanie našej americkej webovej stránky, školenie zamestnancov a servis pre amerických klientov/partnerov.

   Tím manažérov pre medzinárodné aktivity

   Sú zodpovední za každodenné fungovanie našich medzinárodných stránok, trénovanie zamestnancov a servis pre medzinárodných klientov/partnerov.

   Autori a overovači faktov

   Informácie o spoločnosti

   Lead Stories LLC je coloradská spoločnosť, ktorú založili Maarten Schenk (Belgicko), Alan Duke (Kalifornia), Perry R. Sanders (Colorado) a neskôr sa k nim pripojil John C. Goede (Florida). Spoločnosť je financovaná z vlastných zdrojov bez externých investorov a spolieha sa na príjmy z reklamy, licenčné poplatky za používanie nástroja Trendolizer™ a poplatky získané prostredníctvom partnerstva s tretími stranami v oblasti overovania faktov spoločnosti Meta a Bytedance a na ďalšie konzultačné práce súvisiace s overovaním faktov a monitorovaním trendov.

   Náš záznam v obchodnom registri štátneho tajomníka štátu Colorado si môžete pozrieť tu (poznámka: ak odkaz nefunguje, jednoducho kliknite na tlačidlo "späť" a načítajte stránku znova). Naše registračné číslo pridelené úradom štátneho tajomníka štátu Colorado je 20151218760.

   Ak nás potrebujete kontaktovať, naše kontaktné informácie nájdete tu. Prehľad našich finančných informácií a zdrojov financovania nájdete tu.

   Poznámka o používateľoch Trendolizeru a redakčnej nezávislosti

   Podmienky používania služby Trendolizer™ obsahujú klauzulu, ktorú berieme veľmi vážne a ktorá znie:

   Používanie webovej lokality alebo služby Trendolizer vám neposkytuje žiadny vplyv, slovo ani prednostné zaobchádzanie, pokiaľ ide o výber obsahu, o ktorom sa rozhodneme písať, obsah článkov, ktoré uverejňujeme, ani hodnotenie alebo závery, ktoré Lead Stories o takomto obsahu vyvodí.

   Žiadny jednotlivý používateľ služby Trendolizer™ nepredstavuje viac ako % 0,15 priemerného mesačného príjmu našej spoločnosti. Väčšinu používateľov tvoria organizácie pre overovanie faktov a mediálne spoločnosti.

   O Nás

   International Fact-Checking Organization Meta Third-Party Fact Checker

   Lead Stories je webová stránka na overovanie faktov, ktorá vždy hľadá najnovšie nepravdivé, zavádzajúce, klamlivé alebo nepresné príbehy, videá či obrázky, ktoré sa šíria internetom.
   Zbadali ste niečo? Dajte nám vedieť!.

   Lead Stories je:


   Najčítanejšie

   Najnovšie

   Zdieľaj, čo si myslíš