Plánuje Európska únia zaviesť povinné očkovanie na vtáčiu chrípku? Nie, to nie je pravda: Európska komisia v júni oznámila, že prostredníctvom spoločného obstarávania poskytuje pätnástim členským štátom Únie prístup k vakcínam proti vtáčej chrípke. Neznamená to však, že štáty sú povinné očkovať svojich občanov.
Toto tvrdenie sa objavilo v príspevku (archivovanom tu) na TikToku 21. júna 2024 s titulkom „Vtáčia chrípka. Zažijeme podobné divadlo ako prednedávnom?". V príspevku sa nachádzalo tvrdenie:
Isto ste všetci dobre započuli o pripravovanom vakcinovaní sa proti vtáčej chrípke, ktoré už schválila Pandemická komisia v rámci Svetovej zdravotnícka organizácia. A už to aj leží národným vládam na stole, konkrétne na Slovensku, pani Dolinkovej na ministerstve zdravotníctva. A bude to predložené na vládu a samozrejme sa budú diať také procedúry, aké sa možno diali niekedy v minulosti. Bude to predložené na vládu ak ako národ dáme veľmi jasne červenú pani Dolinkovej a jej prípadným aktivitám vo vzťahu k povinnému očkovaniu, tak ani ona sa nezmôže na takúto šikanu slovenského národa
Takto vyzeral príspevok na TikToku v čase písania článku:
(Zdroj: Screenshot z TikToku vyhotovený Thu Jul 4 12:34:18 2024 CET)
Úrad Komisie pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA) podpísal (archivované tu) 11. júna 2024 zmluvu na nákup 665-tisíc dávok vakcíny proti vtáčej chrípke od spoločnosti Seqirus, s možnosťou nákupu ďalších 40 miliónov dávok počas platnosti zmluvy. Táto zmluva zabezpečuje členským štátom Európskej únie prístup k vakcínam na prevenciu vtáčej chrípky.
Vakcína je určená pre osoby najviac vystavené potenciálnemu prenosu vtáčej chrípky z vtákov alebo zvierat na ľudí (zoonóza). Patria k nim pracovníci hydinárstva a veterinári. Cieľom je zabrániť šíreniu vtáčej chrípky v Európe a ochrániť občanov a ich živobytie. "Očkovacia látka je jediná preventívna zoonotická očkovacia látka proti vtáčej chrípke, ktorá je v súčasnosti povolená v EÚ," píše sa v tlačovej správe Európskej komisie.
Na tomto nákupe sa podieľa pätnásť členských štátov EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru. "Zmluva umožňuje každej zúčastnenej krajine zohľadniť ich kontext verejného zdravia a objednať vakcíny v závislosti od vnútroštátnych potrieb. Zmluva bude trvať najviac 4 roky," píše sa ďalej v správe Komisie.
Na žiadosť členského štátu sú aktuálne pripravené zásielky do Fínska, kde budú okamžite očkovaní pracovníci v ohrození. Potom sa vakcíny rozpošlú do ďalších zúčastnených krajín.
Spoločnosť Seqirus UK Ltd má v celej EÚ povolenie na používanie tejto vakcíny pre dospelých, ktorá chráni pred chrípkou spôsobenou vírusom chrípky typu A, kmeňa H5.
Táto dohoda zabezpečuje podľa Európskej komisie spravodlivý prístup k zdravotníckym opatreniam, zlepšuje bezpečnosť dodávok a vyrovnáva ceny pre zúčastnené krajiny. Zároveň prispieva k lepšej pripravenosti na zdravotné krízy a pandémie v rámci EÚ.