Fact Check: Médiá NEZDIEĽALI fašistické zoznamy ľudí určených na likvidáciu

Overovanie Faktov

  • podľa: Novinári Lead Stories
Fact Check: Médiá NEZDIEĽALI fašistické zoznamy ľudí určených na likvidáciu Podpora Ruska

Zverejňovali slovenské médiá fašistické zoznamy ľudí, ktorí majú byť zlikvidovaní? Nie, to nie je pravda: Slovenské médiá zdieľali zoznam slovenských podporovateľov Ruska, ktorý neobsahoval výzvu k ich likvidácii, ani ich adresy či osobné údaje okrem mena.

Toto tvrdenie sa objavilo vo videu (archivovanom tu) na TikToku, kde bolo publikované účtom @www.tiktok.com.android, 4. februára 2024. Video obsahovalo text, v ktorom sa písalo:

Topky a ďalšie protislovenské médiá synchrónne zverejňujú ukrajinské fašistické zoznamy občanov Slovenskej republiky určených na likvidáciu. Rostas vyzýva vládu a Generálnu prokuratúru, aby okamžite konali.

Screenshot 2024-02-09 at 17.22.30.png

(Zdroj: Screenshot z TikToku vyhotovený Wed Feb 7 16:22:30 2024 UTC)

Slovenský webový tabloid Topky (archivované tu) zdieľal 3. februára 2024 zoznam Slovákov a slovenských inštitúcií, ktoré aj počas agresie režimu Vladimíra Putina proti Ukrajine podporujú Rusko. Tento zoznam zverejnil ukrajinský web Texty (archivované tu). Na zozname je aj časopis Zem a Vek.

Šéfredaktor časopisu Tibor Eliot Rostas, ktorý vystupuje aj vo videu na TikToku, na to reagoval (archivované tu), že ide o zoznam ľudí určených na likvidáciu. Ani ukrajinský, ani slovenský web k násiliu nevyzývajú a nezdieľajú žiadne osobné informácie ľudí zo zoznamu, okrem mena.

Rostas bol v roku 2021 odsúdený (archivované tu) za zločin rozširovania extrémistických materiálov v súvislosti s článkom s názvom "Klin Židov medzi Slovanmi". V texte verejne hanobil židovskú národnosť a židovské náboženstvo, kvôli čomu polícia uňho doma vykonala (archivované tu) prehliadku.

Chcete informovať ostatných o presnosti tohto článku?

Sledujte, kto ho zdieľa (môžu to byť aj vaši kamaráti…) a pridajte link do komentára.:

O Nás

International Fact-Checking Organization Meta Third-Party Fact Checker

Lead Stories je webová stránka na overovanie faktov, ktorá vždy hľadá najnovšie nepravdivé, zavádzajúce, klamlivé alebo nepresné príbehy, videá či obrázky, ktoré sa šíria internetom.
Zbadali ste niečo? Dajte nám vedieť!.

Lead Stories je:


Najčítanejšie

Najnovšie

Zdieľaj, čo si myslíš