Stoja za politickou stranou Progresívne Slovensko (PS) ľudia, ktorí pomohli zorganizovať zahraničím vnútený protikomunistický prevrat v roku 1989? Nie, nie je to pravda: Nežná revolúcia nebola prevratom organizovaným zo zahraničia, ako to tvrdia niektoré dezinformačné weby. Odštartovala ju spontánna demonštrácia študentov a zavŕšiť ju pomohol generálny štrajk, ktorého sa zúčastnila väčšina verejnosti. Neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by spájali bývalých členov hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN) - ústredných aktérov revolúcie v roku 1989 - so súčasnými veriteľmi strany PS.
Toto tvrdenie sa objavilo vo videu (archivovanom tu) na TikToku, kde bolo publikované účtom @imrich_krajnak 23. októbra 2023, bez titulku. Príspevok obsahoval nasledujúce tvrdenie:
Keď si človek pozrie CV jednotlivých členov Progresívneho Slovenska, tak za nimi stojí celé VPN. A VPN, už teraz sú dôkazy, že to nebola naša vôľa ľudu, ktorí sme dupotali nožičkami a kľúčikmi štrngali, ale bola to vôľa zvonku prinesená a vnútená.
Takto vyzeral príspevok na TikToku v čase písania článku:
(Zdroj: Screenshot z TikToku vyhotovený v stredu 25. októbra o 10:44:09 2023 UTC)
Vo vedení strany Progresívne Slovensko nesedia bývalí členovia Verejnosti proti násiliu. V životopise tých kandidátov PS, ktorí majú dostatočný vek na to, aby sa mohli v roku 1989 aktívne zapojiť do Nežnej revolúcie, nefiguruje zmienka o VPN ani raz. Členka PS Jolana Kusá je manželkou už zosnulého bývalého podpredsedu VPN Miroslava Kusého.
Tvrdenie, že revolúcia bola riadená zo zahraničia, je tiež nepravdivé. Príčin pádu komunistických režimov v Európe bolo podľa historických analýz niekoľko - a to najmä hospodárske a vojenské zaostávanie východných krajín za západným blokom a nárast verejných prejavov nespokojnosti s režimom, ktoré súviseli s neschopnosťou komunistických vlád reformovať režim alebo udržať existujúci režim bez masívnych represívnych opatrení.