Fact Check: Strely dlhšieho doletu, ktoré má Ukrajina povolenie použiť, NESTRIEĽA zo stíhačiek, ktoré jej poskytlo Slovensko

Overovanie Faktov

  • podľa: Novinári Lead Stories
Fact Check: Strely dlhšieho doletu, ktoré má Ukrajina povolenie použiť, NESTRIEĽA zo stíhačiek, ktoré jej poskytlo Slovensko Iné Zbrane

Dostala Ukrajina povolenie používať rakety dlhého doletu JASSM, ktoré môžu niesť iba stíhačky F-16, aké jej darovala bývalá slovenská vláda? Nie, to nie je pravda: Americký prezident Joe Biden povolil Ukrajine použiť na ciele v hĺbke Ruska iné rakety, ATACMS, ktoré sa však neodpaľujú zo stíhačiek, ale zo zeme. Navyše, Slovensko Ukrajine darovalo stíhačky MIG-29 a nie F-16, ako sa tvrdí vo videu.

Toto tvrdenie sa objavilo vo videu (archivovanom tu) na TikToku, kde bolo publikované 17. novembra 2024. Takto sa začínalo:

Cez víkend sa stala veľmi závažná vec pre celý svet. Spojené štáty totiž dali povolenie Ukrajine, aby mohla používať rakety dlhého doletu.

Čo to znamená? Rakety dlhého doletu, ktoré vyrábajú Spojené štáty, sa nazývajú JASSM. Sú to rakety, ktoré majú dolet približne 800 kilometrov a presnosť niekoľko centimetrov. Tieto rakety vážia jedna okolo 450 kil, tak si viete predstaviť teraz, čo to môže spôsobiť, taká jedna raketa. A tieto rakety môžu byť pripevnené iba na americké stíhačky. Každá stíhačka uniesie dve takéto rakety...

Autorka videa ďalej pokračuje:

A ešte jeden taký detail, tieto zbrane, tieto rakety dlhého doletu môžu niesť iba stíhačky, napríklad ako F-16. Také F-16, ktoré predal aj bývalý minister Jaroslav Naď, ktorý namiesto toho, aby teraz chodil po kanáloch, tak sa ešte hrabe naspäť do politiky. Takže aj vďaka nemu budú stíhačky použité.

Takto vyzeral príspevok na TikToku v čase písania článku:

Screenshot 2024-11-20 at 16.15.52.png

(Zdroj: Screenshot z TikToku vyhotovený Wed Nov 20 14:15:52 2024 UTC)

Príspevok, ktorý okrem iného varuje pred hrozbou tretej svetovej vojny, pracuje s viacerými nepravdivými informáciami.

Za prvé, rakety, na ktoré podľa správ z médií (žiadne oficiálne vyhlásenie nie je k dispozícii), dostala ukrajinská armáda (archivované tu) povolenie použiť na zasahovanie cieľov na hlbšom území Ruskej Federácie, sa volajú ATACMS, nie JASSM (archivované tu). Tieto rakety nemajú dosah 800 kilometrov, ako tvrdí autorka videa, ale len zhruba 300 kilometrov. Narozdiel od rakiet JASSM, ATACMS (archivované tu) sú odpaľované zo zeme, zo systémov HIMARS, teda nie zo stíhačiek.

Biely dom oficiálne neinformoval o uvoľnení pravidiel o používaní rakiet ATACAMS pre Ukrajinu. Tlačová tajomníčka amerického prezidenta Joa Bidena Karine Jean-Pierre však tieto správy na tlačovej konferencii 21. novembra 2024 ani nepoprela, keď sa jej na problematiku pýtali novinári:

Nebudem hovoriť konkrétne informácie o ukrajinských operáciách, pretože to bežne nerobíme. No budem reflektovať niečo, čo povedal poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan začiatkom tohto týždňa, a to, že hlavnou eskaláciou, ktorej sme svedkami, je to, že Rusko sa spojilo s inou krajinou, z inej časti sveta. Severná Kórea priviedla tisíce svojich vojakov na frontovú líniu a zapojila ich do tejto vojny. Ide o významnú zmenu, pred ktorou sme Rusov varovali skôr, ako to urobili.

Konkrétne informácie nepotvrdil ani ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. No vo svojom príhovore 17. novembra 2024 povedal:

Dnes sa v médiách veľa hovorí o tom, že sme dostali povolenie na príslušné akcie. Údery sa však nevykonávajú slovami. Takéto veci sa neoznamujú. Rakety budú hovoriť samy za seba. Určite budú. Sláva Ukrajine!

Následne, 19. novembra ukrajinské médiá informovali, že ukrajinská armáda prvýkrát použila rakety ATACAMS na útok na území Ruska.

Čo sa týka stíhačiek, výrok, že bývalý minister obrany Jaroslav Naď daroval Ukrajine americké stíhačky F-16 nie je správny. Slovensko v marci 2023 darovalo Ukrajine (archivované tu) stíhačky MIG-29 sovietskej výroby. Slovenská republika v tom čase stíhačky F-16 ani nemala, prvé dve z nich preberal súčasný minister vnútra Robert Kaliňák až v júli 2024 (archivované tu).

Chcete informovať ostatných o presnosti tohto článku?

Sledujte, kto ho zdieľa (môžu to byť aj vaši kamaráti…) a pridajte link do komentára.:

O Nás

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

Lead Stories je webová stránka na overovanie faktov, ktorá vždy hľadá najnovšie nepravdivé, zavádzajúce, klamlivé alebo nepresné príbehy, videá či obrázky, ktoré sa šíria internetom.
Zbadali ste niečo? Dajte nám vedieť!.

Lead Stories je:


Najčítanejšie

Najnovšie

Zdieľaj, čo si myslíš