Fact Check: Štúdia NEDOKAZUJE, že väčšina medu na Slovensku je falšovaná

Overovanie Faktov

  • podľa: Novinári Lead Stories
Fact Check: Štúdia NEDOKAZUJE, že väčšina medu na Slovensku je falšovaná Spĺňa Normy

Dokazuje vedecká štúdia, že väčšina medu na Slovensku je falšovaná? Nie, to nie je pravda: štúdia Slovenskej akadémie vied (SAV) sa týkala antibakteriálnych vlastností medu, nie pravosti komercializovaných produktov, ktoré spĺňajú súčasné normy.

Toto tvrdenie sa objavilo vo videu (archivovanom tu) na TikToku, kde bolo publikované účtom krajne pravicového europoslanca a predsedu strany Republika Milana Uhríka 11. novembra 2024. Video obsahovalo tento popis:

Pozor pred Vianocami❗️Väčšina medu v supermarketoch je falšovaná. Žiadame prísnejšie kontroly a lepšiu ochranu poctivých včelárov a usilovných včiel v prírode ✅

☝️ Len 16 % "medu" v supermarketoch spĺňa definíciu pravého medu. Ostatné sú rôzne zmesky či doslova len zafarbený cukor. Potvrdil to prieskum Slovenskej akadémie vied.

Falošného dovážaného "medu" z 🇺🇦 Ukrajiny a Ázie časom len pribúda. Nielenže to, čo sem nosia, nemá s medom nič spoločné, ale ešte tým aj klamú spotrebiteľov a likvidujú našich včelárov 👎

Bez včelárov nebudú 🐝 včely a bez včiel nastane rozvrat ♻️ ekosystému. Preto rozbiehame v rámci našej frakcie Európy suverénnych národov celoeurópsku iniciatívu, cez ktorú chceme presadiť prísnejšie kontroly dovážaného medu z tretích krajín, podporiť 🇸🇰 domácich včelárov a zlepšiť ochranu včiel.

Aby mali Vaše rodiny na stoloch zdravý pravý med 🍯❤️

Takto vyzeral príspevok na TikToku v čase písania článku:

Screenshot 2024-11-14 at 12.57.32.png

(Zdroj: Screenshot z TikToku vyhotovený Thu Nov 14 11:56:58 2024 UTC)

Milan Uhrík, slovenský poslanec Európskeho parlamentu, nedávno na niekoľkých internetových platformách vrátane TikToku informoval, že podľa SAV len 16 percent medu predávaného v slovenských supermarketoch spĺňa definíciu pravého medu. Zvyšok sú podľa neho zmesi alebo „farebný cukor". Uhrík toto údajné falšovanie pripisuje rastúcemu dovozu napodobenín medu z Ukrajiny a Ázie, ktoré podľa neho poškodzujú slovenských včelárov a menia tradičnú koncepciu medu na Slovensku.

Medové laboratórium Slovenskej akadémie vied v roku 2020 robilo komerčnú analýzu pre súkromnú firmu, ktorá vyvolala plno dezinformácií, povedal pre Lead Stories vedec Juraj Mitana, ktorý na štúdii pracoval. "Náš test neohdaľuje pravosť medu, respektíve falšovanie medu, stanovuje antibakteriány potenciál medu. To, čo bolo následne popísane, že len 16 % medov bolo pravých, je zlá interpretácia. 17 vzoriek z celkoveho počtu medov 43, čo predstavuje 39,5 % vzoriek medov mali antibakteriálny potenciál na úrovni pôsobenia cukornej zložky medu, čo mohlo byť spôsobené rôznymi faktormi - zahrievanie, skladovanie, ale napríklad aj pridavanie syrupov. Ale nemôžeme určite hovoriť, že boli falšované, respektíve nepravé medy," uviedol pre Lead Stories.

Analýza bola vytvorená pre súkromnú firmu a jej výsledky boli odprezentované na online konferencii o mede 8. novembra 2020, na základe čoho vzniklo mnoho článkov. Napríklad bulvárny časopis Nový Čas o štúdii 7. novembra 2020 publikoval (archivované tu) článok s titulkom "Veľký test 43 medov skončil katastrofálne: Hanba, predávajú nám zriedené sladidlá!"

Screenshot 2024-11-14 at 13.15.44.png

(Zdroj: Screenshot z Nový Čas vyhotovený Thu Nov 14 12:15:44 2024 UTC)

Naratív titulku článku sa zhoduje s tvrdením Milana Uhríka, avšak článok Nového Času neskôr vysvetľuje, že sa skúmala antibakteriálna schopnosť medu. "Medové laboratórium SAV skúmalo 43 vzoriek medu zo slovenských obchodov, ale iba sedem z nich má potrebné antibakteriálne vlastnosti, ktoré sú pre med charakteristické," píše sa v článku.

Vedkyňa Marcela Bučeková, ktorá tiež skúma med pre Lead Stories uviedla, že med, ktorý sa nachádza v slovenských supermarketoch, spĺňa všetky normy stanovené slovenskými predpismi.

Chcete informovať ostatných o presnosti tohto článku?

Sledujte, kto ho zdieľa (môžu to byť aj vaši kamaráti…) a pridajte link do komentára.:

O Nás

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

Lead Stories je webová stránka na overovanie faktov, ktorá vždy hľadá najnovšie nepravdivé, zavádzajúce, klamlivé alebo nepresné príbehy, videá či obrázky, ktoré sa šíria internetom.
Zbadali ste niečo? Dajte nám vedieť!.

Lead Stories je:


Najčítanejšie

Najnovšie

Zdieľaj, čo si myslíš