
Používa Deep State proti Slovensku meteorologické zbrane na ničenie úrody suchom? Nie to nie je pravda: Slovenský hydrometeorologický ústav potvrdil, že neexistujú dôkazy údajného použitia takejto zbrane proti Slovensku. Sucho je podľa odborníkov následkom dlhodobého nedostatku zrážok a rýchleho výparu.
Toto tvrdenie sa objavilo vo videu (archivovanom tu) na TikToku, kde bolo publikované 15. júna, 2025. Takto sa začínalo:
Ďalšie video by som dal k téme extrémna suchota na Slovensku.
Deep State, globalisti a globálna mafia sa rozhodla, že bude niektoré štáty nivočiť vojnou a ďalšie štáty, ktoré nie je možné zničiť bombami, tak bude proti nim používať meteozbrane na zničenie úrody.
Teraz som bol pozrieť záhrade a to je niečo nenormálne. Tráva je suchá ako v auguste po nejakých horúčavách, 2-3 týždňových. Vegetácia už trpí.
Takto vyzeral príspevok na TikToku v čase písania článku:
(Zdroj: Screenshot z TikToku vyhotovený Mon Jun 23 13:18:50 2025 UTC)
Je pravda, že veľká časť územia Slovenska aktuálne zažíva extrémne sucho. Nie sú však dôkazy o tom, že by za ním stáli neznáme meteorologické zbrane, alebo že Deep State, či vlády ovládajú počasie: toto je nepodložená teória (archivované tu).
Rôzne konšpiráce o počasí a jeho kontrole v minulosti vyvrátili aj Lead Stories.
„Určite nemôžem potvrdiť, že by extrémne sucho na Slovensku bolo výsledkom útoku zahraničnej moci pomocou meteorologických zbraní," povedala pre Lead Stories vedecko-technická pracovníčka pre meteorológiu a klimatológiu Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Lívia Labudová, 24. júna 2025, prostredníctvom e-mailu.
Meteorológovia SHMÚ, ktorí sucho na Slovensku skúmajú, vo svojej správe o stave sucha žiadne meteorologické zbrane medzi príčinami sucha nespomínajú (archivované tu):
Hlavnou príčinou pokračujúceho sucha v uplynulom týždni je pretrvávanie teplého počasia, ktoré v kombinácii s nízkou relatívnou vlhkosťou vzduchu spôsobovalo vysoký potenciálny denný výpar.
Extrémne pôdne sucho v celom pôdnom profile zasahuje už 45,8 % územia krajiny. Po pripočítaní plochy zasiahnutej výrazným a výnimočným suchom je to až 85,9 % plochy krajiny.
Podľa meteorológov ide o prejav dlhodobého nedostatku zrážok v posledných ôsmich mesiacoch.
Spôsoby, ako sa pokúsiť ovplyvniť počasie, existujú. Volajú sa „cloud seeding" a slúžia najmä na vyvolanie dažďa, či odvrátenie krupobitia, alebo búrok pomocou uvoľňovania čiastočiek jodidu strieborného. Efektivita a spoľahlivosť tohto spôsobu upravovania počasia sú však nejasné a na ich vyhodnotenie chýbajú podľa amerického Úrad pre štátnu zodpovednosť dáta (archivované tu).
Okrem toho v roku 1978 vznikol Dohovor o zákaze vojenského alebo akéhokoľvek iného nepriateľského použitia techník modifikácie životného prostredia, ktorý okrem iných krajín ratifikovali aj Spojené štáty a Slovensko. Týmto dohovorom sa (archivované tu):
Zmluvné štáty zaväzujú, že sa nezapoja do vojenského alebo akéhokoľvek iného nepriateľského použitia techník modifikácie životného prostredia, ktoré majú rozsiahle, dlhotrvajúce alebo vážne účinky ako prostriedok na zničenie, poškodenie alebo zranenie iného zmluvného štátu.