
Porušil prezident Peter Pellegriny ústavu, keď nevyhlásil referendum voči zastavení sankcií na Rusko? Nie, to nie je pravda: Podľa slovenských zákonov je prezident povinný preskúmať každú petíciu za referendum, aby zistil jej súlad so zákonnými a ústavnými normami. To zahŕňa posúdenie, či je obsah v súlade s ústavou a či petícia spĺňa všetky formálne náležitosti stanovené v zákone o podmienkach výkonu volebného práva a v zákone o petičnom práve. Po dôkladnom preskúmaní dospel predseda Pellegrini k záveru, že navrhované referendum nespĺňa potrebné právne kritériá.
Toto tvrdenie sa objavilo vo videu (archivovanom tu) na TikToku, kde bolo publikované občianskym aktivistom Mirom Heredošom vo štvrtok 5. júna 2025 s titulkom "Prezindent mieru! Pošliapali nás ako blatko". V príspevku odznelo nasledovné tvrdenie:
Včera prezident normálne porušil ústavu. A tu žiaden poslanec národnej nekrirčí. Nekričí, že je porušená ústava. Prezident sa nemal nad otázkou zamýšľať, ani celý mesiac naspäť. On tu nie je na to, aby uvažoval nad otázkou. On, ak sú naplnené hárky, petícia, podpisy na zákonný limit, ak je ešte aj nad zákonný limit vyzbierané, on sa nemá čo zaoberať otázkou. On má buď referendum vyhlásiť, alebo ak má neistotu o otázku, má to poslať na Ústavný súd a on rozhodne.
Takto vyzeral príspevok na TikToku v čase písania článku:
(Zdroj: Screenshot z TikToku vyhotovený Wed 11 Jun 13:25:30 2025 CET)
Slovenský prezident Peter Pellegrini 4. júna 2025 formálne odmietol (archivované tu) návrh referenda, ktorého cieľom bolo neuplatňovať sankcie voči Ruskej federácii.
Takto vyzeralo znenie navrhnutej referendovej otázky:
Súhlasíte s tým, aby Slovenská republika neuplatňovala sankcie voči Ruskej federácii, ktoré škodia slovenským občanom, živnostníkom a aj podnikateľom?
Referendum podľa slovenskej Ústavy (archivované tu) vyhlasuje prezident Slovenskej republiky, ak o to petíciou poţiada aspoň 350 000 občanov, alebo ak sa na tom uznesie Národná rada Slovenskej republiky, a to do 30 dní od prijatia petície občanov alebo uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky. Zástupcovia Slovenského Hnutia Obrody, ktorí stoja za iniciatívou, odovzdali (archivované tu) v pondelok 5. mája 2025 v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky vyzbierané podpisy. Tvrdia, že sa podpísalo 395-tisíc občanov, prezident upozornil na podpisy vytvorené umelou inteligenciou.
Hoci prezident Slovenskej republiky je ústavou viazaný vyhlásiť referendum, ak o to požiada najmenej 350-tisíc občanov alebo Národná rada SR, zákon o podmienkach výkonu volebného práva mu zároveň ukladá povinnosť návrh odmietnuť, ak nespĺňa všetky požadované náležitosti.
To sa môže týkať napríklad nedostatku podpisov, chýb v dokumentácii alebo navrhovanej otázky, ktorá je v rozpore s ústavou. V prípade pochybností o súlade referenda s ústavou sa prezident môže obrátiť na Ústavný súd, ktorý rozhodne, či sa hlasovanie uskutoční.
(Zdroj: Screenshot z oficiálnej stránky prezidenta Petra Pellegriniho vyhotovený Wed 11 Jun 2025 14.15.31 CET)
V tomto prípade Pellegrini vnímal ako chybu vágnosť pojmov v otázke. „Po dôkladnom preštudovaní, či odovzdaná petícia tieto podmienky spĺňa alebo nespĺňa, dnes musím verejne oznámiť, že referendum s požadovanou otázkou nie je možné vyhlásiť," vysvetlil (archivované tu) prezident Peter Pellegrini. Dodal:
Výsledkom akéhokoľvek návrhu na vyhlásenie referenda musí byť záväzná právna norma, ktorá trvalo, zrozumiteľne a hlavne jednoznačne upraví určitý okruh spoločenských vzťahov. Musí byť preto formulovaný tak, aby bol jasný, určitý a predvídateľný. Musí byť jednoznačný, aby si ho jeho prípadní adresáti nemohli vykladať svojvoľne. Návrh, ktorý som preskúmal, nie je ani jednoznačný, ani určitý, ani predvídateľný, a teda by bol v praxi nevykonateľný.
Prezident SR považoval za problematické, že v návrhu chýba jasné vymedzenie, koho sa konkrétne majú dotknúť opatrenia voči Rusku. Podľa hlavy štátu nie je zrejmé, či sa vzťahujú výhradne na štátne orgány alebo širšie na občanov.
Rovnako nie je jasne definované, kto všetko je v tomto kontexte považovaný za „Slovenskú republiku". Prezident sa pýtal, či sú do tejto kategórie zahrnutí iba ústavní činitelia a vláda, alebo aj samosprávy, podnikatelia, živnostníci a jednotliví občania. Sporné ostáva aj to, či sa povinnosti vyplývajúce z návrhu majú vzťahovať na mestá, obce a vyššie územné celky.
Prezident sa tiež pýtal:
Kto a na základe čoho dokáže jednoznačne stanoviť, ktoré sankcie škodia slovenským občanom, živnostníkom aj podnikateľom? Ktorý orgán a podľa akého zákona by to mal posudzovať? Keďže neexistuje norma, na základe ktorej by sa dala posúdiť škodlivosť sankcií, bol by takýto zákon jednoducho nevykonateľný. A dodávam, že z otázky dokonca nevyplýva ani to, či má ísť o rozhodnutie len do budúcnosti, teda o pokyn odmietnuť ďalšie prípadné sankcie - alebo sa má týkať aj tých súčasných sankcií, za prijatie ktorých už Slovensko 17-krát hlasovalo.