Pochádza jadrové palivo testované na Ukrajine v skutočnosti z Ruskej federácie? Nie, to nie je pravda: Palivo je od severo-americkej spoločnosti Westinghouse, ktorá ho vyrába vo svojej európskej fabrike vo švédskom meste Västerås. Na americké palivo postupne prechádzajú európske jadrové elektrárne, ktoré sa chcú zbaviť závislosti na palive z Ruska.
Toto tvrdenie sa objavilo vo videu (archivovanom tu) na TikToku, kde bolo publikované účtom @rovnovaha, 27. februára 2024. Takto sa začínalo:
Aké prekvapivé že americké len háčik je v tom že je z Ruska len s prirážkou
(Zdroj: Screenshot z TikToku vyhotovený Tue Mar 19 16:21:11 2024 UTC)
Európska únia vybrala (archivované tu) konzorcium na čele s americko-kanadskou firmou Westinghouse, aby vyvinula a dodávala jadrové palivo pre ruské reaktory VVER v európskych krajinách, aj na Ukrajine.
Ukrajinská energetická spoločnosť Energoatom ešte v júni 2022 podpísala (archivované tu) s Westinghouse zmluvu, na základe ktorej bude americká firma dodávať palivo vyrobené vo svojej švédskej fabrike Västerås pre všetky ukrajinské reaktory.
Palivo teda nepochádza z Ruska. Bolo navrhnuté tak, aby pasovalo do reaktorov navrhnutých pôvodne pre ruské palivo a mohlo ho nahradiť. Spoločnosť Westinghouse nie je napojená na Rusko, sídli v americkom Pittsburghu, jej akcionármi sú dve kanadské firmy (archivované tu) Cameco a Brookfield (archivované tu).