Žiadala slovenská delegácia v Bruseli Európsku úniu a NATO o zásah proti politickej opozícii prezidentky Zuzany Čaputovej a súčasnej vlády v rámci nadchádzajúcich volieb? Nie, nie je to pravda: Podľa slovenskej polície bola cieľom rokovaní v Bruseli vzájomná výmena informácií o pôsobení medzinárodných útvarov voči hybridným hrozbám, nie rokovania o zaslaní špeciálneho tímu, ktorý by sa zaoberal opozíciou. „Na rokovaní s kolegami z NATO takáto požiadavka nezaznela," vyhlásila polícia.
Toto tvrdenie sa objavilo vo videu na TikToku (archivovanom tu), kde bol zverejnený profilom @exotickyduch 1. júna 2023 pod názvom "Ministerstvá a Naď (bývalý minister obrany) potvrdili naše tvrdenia." Slovenský expremiér Robert Fico vo videu tvrdil:
Delegácia komunikovala s vysokými predstaviteľmi Európskej únie, boli v centrále NATO a žiadali o zásah do slovenských volieb proti opozícii.
Takto vyzeral príspevok na TikToku v čase písania článku:
(Zdroj: Screenshot z TikToku vyhotovený v piatok 15. septembra o 10:35:22 2023 UTC)
Toto tvrdenie sa v podaní bývalého slovenského premiéra Roberta Fica a ďalších členov politickej strany Smer SD objavilo aj v iných obmenách (napríklad tu, tu). Zároveň je s týmto tvrdením spätý aj bývalý prezidentský kandidát a sudca Štefan Harabin (tu).
V apríli sa v Bruseli uskutočnilo stretnutie, ktoré zorganizovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Stretnutie bolo súčasťou projektu Sophia, ktorý je zameraný na hybridné hrozby. Nešlo však o konšpiračné stretnutia, ako to tvrdili predstavitelia strany Smer a Róbert Fico na TikToku, vysvetlil portál Denník N.
Išlo o štandardnú pracovnú cestu v oblasti hybridných hrozieb, ktorej sa zúčastnili štátne inštitúcie a mimovládne organizácie. Podľa hovorkyne Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludvíkovej išlo o „informačnú a oboznamovaciu návštevu bruselských inštitúcií pre skupinu slovenských expertov pracujúcich v problematike boja proti hybridným hrozbám a dezinformáciám".
Napriek týmto vysvetleniam však Robert Fico označil spomínané stretnutie v Bruseli za protiopozičnú misiu a akt vlastizrady, sabotáže a organizovaného zločinu. Tvrdenie Roberta Fica reagovalo aj na fakt, že NATO oznámilo svoje plány o informačnej kampani na Slovensku, čo Fico označil za zásah do slovenskej predvolebnej kampane.
NATO však robí informačné kampane pravidelne, vysvetlil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg podľa tlačovej agentúry TASR. Jednou z nich je aj informačná kampaň zameraná na vojnu Ruska proti Ukrajine. Kampaň má názov „Prečo na Ukrajine záleží" a jej cieľom je zvýšiť podporu slovenskej verejnosti pre pomoc Ukrajine pri jej obrane pred inváziou Ruska.