Fact Check: Vláda sa NECHYSTÁ pre slintačku a krívačku likvidovať kone

Overovanie Faktov

  • podľa: Novinári Lead Stories
Fact Check: Vláda sa NECHYSTÁ pre slintačku a krívačku likvidovať kone Sú Nenákazlivé

Chystá sa slovenská vláda nechať v dôsledku nákazy slintačky a krívačky (SLAK) utratiť okrem kráv aj kone? Nie, to nie je pravda: Okrem toho, že štát takéto plány nekomunikoval, na to nie je ani logický dôvod, keďže SLAK nakazuje párnokopytníky ako kravy a kozy. Pre kone, ktoré sú nepárnokopytníkmi, nie je slintačka a krívačka nebezpečná.

Toto tvrdenie sa objavilo vo videu (archivovanom tu) na TikToku, kde bolo publikované účtom @kotleba_proti_systému, predsedom politickej strany Kotlebovci, Mariánom Kotlebom, 5. apríla 2025. Video bolo zverejnené s titulkom "Marián Kotleba šokuje: Po kravách a býkoch idú vraždiť aj kone!". Takto sa začínalo:

Dnes dopoludnia som sa stretol s veľmi dobre informovaným človekom priamo zo zdroja, ktorý ma informoval o tom, že minulý týždeň eurohujerská vláda Roberta Fica rozhodla, že na pokyn z Európskej únie sa začne s masovou elimináciou nie len stád kráv a býkov, ale aj koní.

Takto vyzeral príspevok na TikToku v čase písania článku:

Screenshot 2025-04-16 at 14.50.45.png

(Zdroj: Screenshot z TikToku vyhotovený Wed Apr 16 12:50:45 2025 UTC)

Vôbec nič nenasvedčuje tomu, že by sa podľa nových pravidiel vlády zameraných na zastavenie šírenia slintačky a krívačky na Slovensku mali utratiť kone. Žiadne takéto informácie na svojej webovej stránke ministerstvo pôdohospodárstva nezverejnilo (archivované tu).

Ako píše na inom mieste na svojom webe (archivované tu):

Pre psov, mačky, kone, zajačiky či hydinu vírus slintačky a krívačky nepredstavuje zdravotné riziko.

Neexistuje žiadny dôvod na usmrcovanie koní, pretože slintačka a krívačka kone neinfikuje, potvrdzujú to nie len slovenské, ale aj britské (archivované tu) a americké (archivované tu) zdroje.

Čo je SLAK

Slintačka a krívačka je podľa ministerstva pôdohospodárstva (archivované tu), alebo aj aftózna horúčka, je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie zvierat, ktoré postihuje najmä hovädzí dobytok, kozy, ovce, ošípané, ale aj voľne žijúcu raticovú zver a iné párnokopytníky. Za rozšírením najmä schopnosti vírusu rýchlo sa šíriť vzduchom. Na Slovensko sa dostal z maďarskej farmy blízko spoločných hraníc.

Vírus sa na Slovensku objavil prvýkrát po vyše päťdesiatich (archivované tu) rokoch 21. marca 2025 a kvôli jeho rozšíreniu štát dokonca vyhlásil mimoriadnu situáciu (archivované tu).

Chcete informovať ostatných o presnosti tohto článku?

Sledujte, kto ho zdieľa (môžu to byť aj vaši kamaráti…) a pridajte link do komentára.:

O Nás

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

Lead Stories je webová stránka na overovanie faktov, ktorá vždy hľadá najnovšie nepravdivé, zavádzajúce, klamlivé alebo nepresné príbehy, videá či obrázky, ktoré sa šíria internetom.
Zbadali ste niečo? Dajte nám vedieť!.

Lead Stories je:


Najčítanejšie

Najnovšie

Zdieľaj, čo si myslíš