
Je epidémia slintačky a krívačky tajná operácia na zaočkovanie mRNA vakcínami aj tú časť populácie, ktorá nebola očkovaná počas pandémie Covid-19? Nie, to nie je pravda: očkovanie dobytka proti nákaze slintačky a krívačky by nemohlo spôsobiť očkovanie ľudí mRNA vakcínami cez pitie mlieka. Navyše, o plošnom očkovaní kráv sa zatiaľ v súvislosti s epidémiou slintačky a krívačky na Slovnesku neuvažuje.
Toto tvrdenie sa objavilo vo videu (archivovanom tu) na TikToku, kde bolo publikované 30. marca 2025. Vo videu zaznelo:
Chcú zaistiť, aby všetky väčšie koncentrované farmy, ktoré sa budú orienotvať na mliekovýrobu, prešli na pravidelné a masívne očkovanie mRNA vakcínami. Tiekto vakcíny sa následne dostanú do mlieka a následne aj do tiel ľudí, ktorí vakcíny odmietli.
Takto vyzeral príspevok na TikToku v čase písania článku:
(Zdroj: Screenshot z TikToku vyhotovený Thu Apr 3 12:00:05 2025 UTC)
Slintačka a krívačka (SLaK) je (archivované tu) vysoko nákazlivé ochorenie zvierat, ktoré postihuje najmä hovädzí dobytok, ošípané, ovce a kozy. Šíri sa priamym kontaktom medzi zvieratami, kontaminovanými predmetmi a dokonca aj vzduchom. Ako ďalej informuje Úrad vlády:
Vo veľmi ojedinelých prípadoch sa môže vírusom nakaziť aj človek v závislosti od kondície jeho imunitného systému. Priebeh však býva mierny, takmer nebadateľný.
Bývalý poslanec Národnej rady Marián Kotleba vo videu tvrdí, že epidémia SLaK bola vytvorená účelovo s cieľom pravidelne a masívne očkovať zvieratá na farmách na výrobu mlieka mRNA vakcínami. Teto vakcíny sa následne podľa Kotlebu majú cez mlieko dostať do tiel ľudí.
Nie sú známe žiadne fakty či vedecké štúdie, ktoré by dokazovali, že vakcíny by sa cez mlieko zo zaočkovaných zvierat dostávali do ľudí.
Rovnako podľa informácií Úradu vlády (archivované tu) konzumácia tepelne ošetreného (pasterizovaného) mlieka, ako je napríklad jogurt či dojčenská výživa, nepredstavuje pre človeka žiadne zdravotné riziko.
Predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Juraj Pastorek potvrdil pre Lead Stories 3. apríla v emailovej komunikácii, že zatiaľ sa neuvažuje o plošnom očkovaní mliečnych kráv, čo vylučuje, že by táto epidémia bola plošnou akciou ako dostať do ľudí vakcíny mRNA. Okrem toho, mRNA vakcíny na Slovensku nie sú zvieratám vôbec podávané, nakoľko sa nenachádzajú na zozname registrovaných veterinárnych liekov a prípravkov (archivovaný tu).
Na otázku, či by sa teoreticky mohlo mRNA z vakcín podaných hovädziemu dobytku dostať do mlieka a mať vplyv na ľudské zdravie, zatiaľ Štátna veterinárna a potravinová správa reportérom Lead Stories neodpovedala. Avšak podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (archivované tu, snímka obrazovky nižšie) zostávajú účinky mRNA vakcín lokalizované v mieste podania a v lymfatických uzlinách, takže sa nemajú ako dostať do mlieka a následne do ľudí.
(Zdroj: Snímka obrazovky z webu Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv vyhotovená Wed Apr 23 12:00:26 2025 CET)