Fact Check: Vojenská pomoc inej členskej krajine NIE JE jediným záväzkom Slovenska v NATO

Overovanie Faktov

  • podľa: Novinári Lead Stories
Fact Check: Vojenská pomoc inej členskej krajine NIE JE jediným záväzkom Slovenska v NATO Viac Záväzkov

Je jediným záväzkom Slovenska v NATO vyslanie vojakov na pomoc inej členskej krajine? Nie, to nie je pravda: Kolektívna zmluva o vzájomnej pomoci je len jedným zo záväzkov Slovenska voči NATO. Okrem toho sa Slovensko napríklad zaviazalo vyčleniť dve percentá svojho hrubého domáceho produktu (HDP) na obranu.

Toto tvrdenie sa objavilo vo videu (archivovanom tu) na TikToku, kde bolo publikované 4. februára 2025. Video obsahovalo nasledovné tvrdenie:

Slovensko síce je členom NATO, ale jediným našim záväzkom v rámci NATO je, že v prípade útoku na niektorý členský štát aliancie, mu prídeme pomôcť.

Takto vyzeral príspevok na TikToku v čase písania článku:

Screenshot 2025-02-12 at 08.03.12.png

(Zdroj: Screenshot z TikToku vyhotovený Wed Feb 12 07:04:00 2025 UTC)

Severoatlantická aliancia alebo NATO je (archivované tu) najväčšia a najsilnejšia vojensko-politická Aliancia na svete, ktorej hlavnou úlohou je chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov všetkými dostupnými politickými a vojenskými prostriedkami. Základným princípom fungovania je aj vzájomná politická a vojenská spolupráca medzi suverénnymi štátmi.

Zmluva NATO má štrnásť článkov, pričom najznámejší je článok päť, ktorý zaväzuje členské štáty navzájom sa brániť v prípade útoku voči jednému z nich. Práve o článku päť hovorí vo videu krajne pravicový europoslanec Milan Uhrík ako o jedinom, avšak nie je to jediný záväzok členských štátov voči aliancii.

Napríklad na summite NATO vo Walese v roku 2014 sa členské štáty zaviazali (archivované tu) investovať minimálne dve percentá svojho HDP do obrany, aby zabezpečili spoločnú bezpečnosť a schopnosť reagovať na hrozby.

Uhrík okrem iného vo videu, ktoré je uvedené vyššie, tvrdí:

Prečo sa vysielajú naši vojaci do misie NATO, ktorej cieľom je pripraviť intervenciu na Ukrajne?

Reaguje tak na informáciu ministerstva obrany (archivované tu) o možnom vyslaní šiestich vojakov k aliančnej aktivite s názvom Bezpečnostná pomoc a výcvik NATO pre Ukrajinu (NSATU). Minister obrany Róbert Kaliňák však ubezpečil (archivované tu), že nejde o vyslanie vojakov na Ukrajinu, ale do výcvikového strediska v Nemecku, určeného na koordináciu zbrojnej pomoci Ukrajine a na výcvik ukrajinských vojakov.

„Chceme ubezpečiť našich koaličných partnerov, že o vyslaní slovenských vojakov na Ukrajinu naozaj neuvažujeme. Po tom, čo ministerstvo obrany zastavilo vojenskú pomoc Ukrajine, ako aj väčšinu výcvikových aktivít ukrajinských vojakov na Slovensku, nás NATO požiadalo o vyslanie šiestich príslušníkov v rámci aliančnej aktivity NSATU so zameraním na informačné technológie na veliteľstvá do Wiesbadenu v Nemecku a Monse v Belgicku," informoval hovorca ministerstva (archivované tu).

Chcete informovať ostatných o presnosti tohto článku?

Sledujte, kto ho zdieľa (môžu to byť aj vaši kamaráti…) a pridajte link do komentára.:

O Nás

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

Lead Stories je webová stránka na overovanie faktov, ktorá vždy hľadá najnovšie nepravdivé, zavádzajúce, klamlivé alebo nepresné príbehy, videá či obrázky, ktoré sa šíria internetom.
Zbadali ste niečo? Dajte nám vedieť!.

Lead Stories je:


Najčítanejšie

Najnovšie

Zdieľaj, čo si myslíš