Zvýši zákon Európskej únie o obnove prírody ceny potravín a vyvlastní poľnohospodárov? Nie, to nie je pravda: Európsky Zákon o obnove prírody vyžaduje splnenie nevyhnutných podmienok, ako je napríklad zaručenie dlhodobej potravinovej bezpečnosti.
Toto tvrdenie sa objavilo vo videu na TikToku (archivované tu) 20. júla 2023. Vo viedu zaznelo:
Európsky parlament schválil zákon o Zelenej dohode, ktorý výrazne poškodí slovenských poľnohospodárov. Všetci politici mlčia. Zelení progresívci zákon pripravili a prikryli pekným názvom -- zákon o obnove prírody. Podľa tohto predpisu však budú musieť poľnohospodári nechať časť pôdy neobrábanú. Namiesto produkcie potravín budú musieť na poliach pestovať burinu a bodliaky. To povedie k zníženiu úrody, a tým k ďalšiemu zvýšeniu cien potravín.
Takto vyzeral príspevok na TikToku v čase písania článku:
(Zdroj: Screenshot z TikToku vyhotovený Wed Jun 26 15:43:06 2024 UTC)
Európsky parlament schválil Zákon o obnove prírody 12. júla 2023 (archivované tu) a jeho platnosť sa môže odložiť, ak sa objavia zásadné sociálno-ekonomické dôsledky. Jeho zavedenie vyžaduje (archivované tu) aj zaručenie dlhodobej potravinovej bezpečnosti.
Tvrdenie, že sa zvýšia ceny potravín alebo že poľnohospodári budú vyvlastnení, rozšíril Milan Uhrík, poslanec Európskeho parlamentu a predseda slovenskej krajne pravicovej strany Republika (archivované tu). Zákon o obnove prírody vychádza z európskej Zelenej dohody (archivované tu). Nehovorí sa v ňom, že by existovala povinnosť vytvárať nové chránené územia v EÚ, ani sa v ňom neblokuje nová infraštruktúra pre energiu z obnoviteľných zdrojov, ako tvrdí Uhrík vo videu na TikToku.
Cieľom Zákona o obnove prírody je zabrániť (archivované tu) kolapsu ekosystémov a najhorším dôsledkom zmeny klímy a straty biodiverzity. Európska komisia zdôrazňuje, že tieto ciele (archivované tu) sa majú dosiahnuť obnovou mokradí, riek, lesov, trávnatých plôch, morských ekosystémov, mestského prostredia a druhov, ktoré v ňom žijú, ako aj zavedením opatrení na zabránenie prenikaniu chemických pesticídov do potravín.