TRANSLSATION: Fact Check: The CIA Does NOT Rule Ukraine And The EU From Poland

Overovanie Faktov

  • podľa: Novinári Lead Stories
TRANSLSATION: Fact Check: The CIA Does NOT Rule Ukraine And The EU From Poland

Fact Check: Ukrajina NEUDRŽIAVA diplomatické vzťahy s Ruskom

Riadi CIA Európsku úniu a Ukrajinu z Poľska? Nie, to nie je pravda: Hoci CIA mala v minulosti silné vzťahy s Poľskom, približne od roku 2005 sa toto spojenie oslabuje. V súčasnosti sú vzťahy medzi CIA a poľskou vládou naďalej aktívne, čoho dôkazom je napríklad návšteva riaditeľa CIA Williama J. Burnsa v Poľsku v marci 2022. Napriek tomu neexistujú dôkazy na podporu tvrdenia, že CIA vykonáva akúkoľvek formu kontroly nad riadením akejkoľvek krajiny.

Toto tvrdenie sa objavilo vo videu (archivované tu) na TikToku, kde ho 22. júla 2023 zverejnil účet @tinamartina316.g s názvom "Kto vládne Ukrajine a štátom EÚ?". Tvorca videa toto tvrdenie explicitne vo svojom prejave neuvádza, ale do videa je vložený text, ktorý znie:

Americké CIA riadi Ukrajinu a štáty EU z Poľska.

Takto vyzeral príspevok na TikToku v čase písania článku:


Screenshot 2023-07-26 at 17.39.23.png

(Zdroj: snímka obrazovky TikTok urobená v st 26. júla 15:39:23 2023 UTC)

Tvrdenie, že Poľsko vládne Európskej únii, tiež nie je pravdivé.

Po prvé, EÚ nevládne jedna konkrétna strana alebo štát. EÚ sa riadi zásadou zastupiteľskej demokracie, pričom občania členských štátov sú priamo zastúpení na úrovni EÚ v Európskom parlamente a členské štáty sú zastúpené v Európskej rade a Rade Európskej únie. Poľsko dokonca viedlo s Európskou úniou právne spory a viedlo protiúnijnú politickú kampaň.

CIA zohrala dôležitú úlohu počas ruskej vojny proti Ukrajine, krajinu však neovláda. Potvrdzuje to neistota, ktorú má agentúra v súvislosti so zámermi Volodymyra Zelenského; útok na Nord Stream v septembri 2022, ktorý podľa dôkazov uskutočnila Ukrajina, pričom americká administratíva o týchto plánoch vedela, ale nebola schopná ich zastaviť; alebo útoky dronmi na Kremeľ, na ktoré Washington reagoval s nevôľou, to všetko poukazuje na nedostatočnú kontrolu CIA nad ukrajinským prezidentom.

O Nás

International Fact-Checking Organization Meta Third-Party Fact Checker

Lead Stories je webová stránka na overovanie faktov, ktorá vždy hľadá najnovšie nepravdivé, zavádzajúce, klamlivé alebo nepresné príbehy, videá či obrázky, ktoré sa šíria internetom.
Zbadali ste niečo? Dajte nám vedieť!.

Lead Stories je:


Najčítanejšie

Najnovšie

Zdieľaj, čo si myslíš